Nejčastější dotazy

Nacházíte se: Pro veřejnost > Nejčastější dotazy

Budu dostávat tablety nebo injekce?

K ovlivnění hormonální produkce se používají tzv.analoga somatostatinu, která zabraňují uvolňování hormonů a jiných chemických látek z vašich vnitřních orgánů. Malé injekce se dávají denně nebo v různých časových intervalech, pokud se použijí injekce s pomalu se uvolňující látkou.

Budu mít bolesti?

Ne každý má bolesti při tomto typu nádoru. Pokud ano, hledáme příčinu a bolest léčíme. Dnes mají lékaři k dispozici široké možnosti léčby  proti bolesti. Při velkých nemocnicích jsou ambulance léčby bolesti.

Budu muset dostávat injekce pořád?

Léčba může být dlouhodobá. Někdy se podaří onemocnění stabilizovat, nádor neroste, pacient nemá nežádoucí projevy z hormonální produkce nádorů a má velmi dobrou kvalitu života. Nádor ale může v organismu zůstávat, ale je „pod kontrolou".

Bydlím sama, jsem ve starobním důchodě. Dosud jsem vše zvládala. Kdo mi pomůže, když mi bude při léčbě hůř?

To záleží na tom, co budete potřebovat. Je dobré, dopředu si vše promyslet spolu se sociální pracovnicí v nemocnici. Přes praktického lékaře se můžete domlouvat na pečovatelské službě, nebo k Vám může docházet sestra z agentury domácí péče, z domácího hospice atd.  Pokud budete mít potíže v době léčby, budete  se obracet na svého onkologa, ten může zajistit přijetí do nemocnice.

Celý život nekouřím a nepiju, proč jsem onemocněla?

U těchto nádorů nebyla dosud nalezena souvislost mezi životním stylem a vznikem nádoru. Je dobře, že nekouříte. Kouření má prokazatelný vztah k jiným nádorům. Kouření by také mohlo snižovat účinek léčby nebo neúměrně zatížit metabolismus. Kuřáci mají horší hojení ran a horší průběh narkózy atd.

Co je to interferon?

Interferon je lék, který  stimuluje přirozený obranný systém organismu a může pomoci člověku s nádorem bojovat. Někdy se používá v kombinaci s analogy somatostatinu.

Jak se nádory projevují?

Některé nádory nezpůsobují  dlouho žádné větší potíže a jsou někdy náhodným objevem. Jiné se projeví, až když se začnou zvětšovat a šířit se  do jiných orgánů nebo se projeví jejich hormonální produkce. Klinický obraz těchto onemocnění je velmi pestrý, protože se jedná o různorodou skupinu nádorů. Mají však určité společné znaky.

Jaké jsou možnosti léčby, mám prý nějaký takový nádor v plicích?

Vaše léčba závisí  na řadě faktorů včetně typu, velikosti nádoru, umístění nádoru, jaké produkuje hormony a jaké  způsobuje příznaky.  Snahou léčby je nádor odstranit nebo zmenšit chirurgicky. Dále se  léčba zaměřuje na příznaky onemocnění.

Je lepší jít na operaci nebo dostávat injekce?

Operace představuje výhodu v tom, že může nádor zcela odstranit. Někdy však není technicky možné odstranit vše a může být přínosem i zmenšení nádoru. To znamená, že dalších způsobů léčby se používá na zbytkový nádor nebo na tlumení příznaků.

Je mi 55 let a před rokem mi skončily měsíčky. Někdy se zpotím a zčervenám. Nemám taky takový nádor? Neměla bych být vyšetřena a léčena?

Myslím si, že je pravděpodobnější, že vaše příznaky jsou způsobeny nástupem klimakteria. Domluvte se s gynekologem, zda nevyzkoušet nějakou léčbu, která by vás zbavila obtíží.

Je možné, že mi zjistili metastázu na játrech a nevědí odkud nádor vznikl?

Ano, je to možné. Nádory jsou někdy velmi malé a přesto mohou být agresivní svým šířením. Ze vzorku z jater se dá s určitou pravděpodobností vyjádřit místo původního ložiska. I tak je někdy problém ho najít.

Je pravda, že tyto nádory nemusí být zhoubné?

Ano. Neuroendokrinní  nádory jsou obvykle pomalu rostoucí nádory. V některých případech jsou nezhoubné ( benigní). Nejčastějším typem neuroendokrinního nádoru je karcinoid, který může být zcela náhodně zjištěn například při operaci  slepého střeva. Jiné typy těchto nádorů jsou ale zhoubné a mohou  se šířit i do jiných orgánů.

Kdo mě může léčit?

Nejprve je nutná přesná  diagnostika a na té se podílejí lékaři různých odborností, většinou je to gastroenterolog nebo pneumolog pro plicní problematiku, dále lékař na nukleární medicíně, někdy endokrinolog atd.

Problematika neuroendokrinních nádorů je velmi složitá. Je výhodné pro Vás, když  vás léčí lékař, který se na tuto problematiku specializuje a má podobných pacientů více. Lékaři specialisté  jsou ve větších onkologických centrech. I tento lékař, nejčastěji onkolog, potřebuje ale nálezy konzultovat s dalšími specialisty. Při operačním řešení se o vás stará chirurg.

Lékaři mi zjistili náhodně karcinoid při operaci slepého střeva. Snad nezhoubný. Ovlivní to můj další život? Sportuji, studuji VŠ.

Vůbec ne. Dělejte vše, jako dřív. Pravděpodobně si Vás lékař pozve tak 1x ročně  na kontrolu.

Mám zjištěný nádor na játrech, musím jít na operaci?

Rozhodnutí záleží na mnoha okolnostech. V úvahu připadá operace, ale je potřeba vědět, zda je nádor jen v jedné polovině jater, zda není v blízkosti cév atd. Někdy se nádor tzv. spálí pod vysokou teplotou metodou radiofrenkvenční ablace, ale je to možné jen do určité velikosti nádoru. Tato metoda se provádí na operačním sále při operaci  břicha nebo pod CT kontrolou přes kůži zavedenou sondou.

Manžel má zjištěný karcinoid a má i metastázy na játrech. Stěžuje si i na návaly, jak popisujete na vašem webu. Který lékař mu může předepsat léčbu, o které píšete (analoga)?

Léčbu mu může napsat onkolog . Měl by to být lékař, který má s léčbou už nějakou zkušenost.  Podívejte se na naši mapku, která pracoviště sledují pacienty s tímto onemocněním a kde je to pro vás nejblíže.

Moje maminka se ve stáří léčila se štítnou žlázou, užívala tablety. Mně zjistili karcinoid. Je to dědičné?

Některé vzácné  druhy neuroendokrinních nádorů  mohou být dědičné, ale Vaše údaje pro to nesvědčí.

Může být tento nádor v mozku?

Většina se objeví v trávicím traktu v žaludku, ve střevech, v slinivce břišní a dále v plicích. Místu, kde nádor vznikl, říkáme primární nádor. Pak se zhoubný nádor může šířit například do jater a tomu říkáme sekundární nádor nebo metastáza. V mozku se bude vyskytovat spíše sekundárně, tedy někde jinde je možné najít primární nádor.

Používá se také ozařování nebo chemoterapie?

Chemoterapie znamená  použití protirakovinných přípravků, které hubí  nádorové buňky nebo zastavují jejich dělení. Obvykle se jedná o kombinaci léků. Ozařování znamená použití záření k léčbě určité vymezené oblasti. Ne všichni pacienti s neuroendokrinními nádory potřebují tuto onkologickou léčbu.

Proč jsem onemocněl právě já ?

To nevíme.  Zhoubný  nádor vzniká jako následek nekontrolovaného množení  buněk v organismu. Normální buňky se dělí kontrolovaným způsobem, ale u zhoubného nádoru se vytváří nenormální buňky, které se dále dělí.  Proč se tak stane, nevíme.

Při operaci slepého střeva mi zjistili karcinoid. Je mi 25 let a chtěla jsem se vdávat. Jaká je pravděpodobnost, že se budu muset léčit?

Většina karcinoidů, které jsou náhodně zjištěny při operaci apendixu ( přívěsku slepého střeva), jsou drobné nádorky a mají velmi dobrou prognózu. Ke správné odpovědi by bylo  potřeba vidět operační nález a hlavně histologické vyšetření.

Vypadají mi vlasy a budu zvracet při léčbě?

Tyto příznaky mohou nastat po některých cytostaticích, ale ne u všech. Nevolnost se dá velmi dobře  ovlivnit léky proti zvracení.